BETWIN  - recenze CHIP (7/01, str. 80)

 

V rubrice Hardware – Krátkodobé testy uveřejňujeme novinky a zajímavá řešení. Velmi netradičním produktem, kterým se budeme na dalších řádcích zabývat, je BeTwin, program simulující na jedné sestavě další virtuální PC.

    

Někteří z čtenářů si vzpomenou na v minulosti testovanou kartu Buddy, která na PC připojením dalšího monitoru a klávesnice vytvořila virtuální konzolu pro dalšího uživatele. Výrobce zařízení singapurská firma Austin Federation se do problematiky opravdu zahryzla a nyní přichází s čistě softwarovým řešením. Jelikož je činnost programu úzce spjatá s hardwarem počítače, rozhodli jsme se jej přeci jen d této rubriky zařadit.

    

Program BeTwin pracuje s operačním systémem Windows 98/Me a využívá pro připojení více monitorů. Na dalších PCI grafických kartách mají další uživatelé svou pracovní plochu, s níž pracují pomocí USB klávesnice a myši. Počet stanic omezuje konfigurace PC – tedy kolik dodaných PCI grafických karet dokáže provozovat. S dalšími periferiemi již není díky USB sběrnici žádný problém a dokonce i zvuková stránka aplikací je jednotlivým klientům dostupná, buďto USB zvukovým Systémem, nebo PCI kartou, která si však vezme další systémové zdroje. My jsme měli k dispozici pouze jednu PCI grafickou kartu, Takže testy proběhly s jednou stanicí.

    

  Další uživatelé mají po přihlášení k dispozici svůj profil včetně přístupu k elektronické poště, do sítě a k dalším periferiím a programům hostitelského počítače. Většinu programů lze spustit na jednom PC několikrát současně, což právě BeTwin využívá pro práci dalších uživatelů.Na rozumné konfiguraci (Pentium III 500 Mhz, 128 MB RAM) kancelářské programy většinu svého času „pročekají“ na akci uživatele.  Tento čas BeTwin využije pro zpracování akcí dalších uživatelů, takže ve výsledku pracují všichni současně a reakce jejich „prostředí“ nejsou nijak výrazně zpomaleny.

    

  BeTwin pracuje na rozdíl od svých předchůdců s různými grafickými kartami (musí podporovat více monitorový režim ve Windows), což mu umožňuje využít jejich urychlovací funkce pro DirectX rozhraní. Na testovací sestavě PIII/600MHz jsme současně přehrávali softwarovým přehrávačem DVD disk na BeTwin stanici z disku film v DivX formátu a obojí běželo se zvukem, bez patrného zadrhávání a vypadávání snímků.

      

Testovací  programy pro Direct 3D běžely také na obou monitorech zároveň, ale na pomalejší PCI videokartě bylo již patrné zadrhávání. Náročný 3Dmark 2001 se nám bohužel zprovoznit nepodařilo, takže nějaká omezení na stanicích asi budou, ale i tak nás schopnosti BeTwin v této oblasti mile překvapily.

     

Jelikož je BeTwin čistě softwarové řešení, nabízí výrobce zdarma 15denní verzi, která je dostupná z firemních stránek (www.austin.com.sg, www.betwin.cz). Máte-li v počítači dostatek paměti, v zásuvce starší, nevyužité karty a hromadu monitorů ve skladu, můžete sestavit malou siť-nesíť dostačující pro provoz třeba internetové kavárny. Škoda jen, že tyto služby nejsou vestavěny přímo ve Windows, vždyť základ je již obsažen, Chybí pouze možnost přihlásit k monitoru jiného uživatele.

                                                                                                                             Miroslav Stoklasa

  

BeTwin               cena 2.250,- Kč bez DPH (5%)

Program pro současnou práci více uživatelů na jednom PC.

výrobce

       Austin Federation

poskytl

       IPC CZ, s.r.o., Zlín